Víte, že?

Ideály Pionýra, jež jsou základní osnovou naší výchovné práce, vycházejí z tradičních evropských hodnot a pravidel chování. Jejich cílem je vychovat slušné a aktivní občany, lidi vnímavé a ohleduplné k bezprostřednímu i širšímu okolí.

Modré světlo

O modrém světle slýcháme poslední dobou často. Čím dál víc odborníků varuje, že jeho zdroje jsou všude kolem nás (počítače, mobily, televize, LED žárovky) a jeho přemíra:

  • škodí spánku,
  • narušuje vnitřní biologické hodiny,
  • způsobuje závislost…

Všechna jmenovaná zařízení navíc spoluvytvářejí všudypřítomný světelný smog.

 

Opravdu hrozí nebezpečí?

Vidíte to sami kolem sebe, kam se podíváte. Všichni drží v rukou mobily nebo tablety, případně sedí u monitorů. Ze všech těchto zařízení se line modré světlo, které magicky přitahuje každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Je nebezpečné a šíří se velmi rychle. Modré světlo je zvláště nebezpečné pro děti a mladé lidi, kteří na něm získávají závislost a stávají se jeho otroky.

Přijde vám to přitažené za vlasy, nebo jako špatná sci-fi?

Tak se podívejte kolem sebe. Kolik lidí jen tak sedí v dopravním prostředku a pozoruje, co se například děje venku? Jeli jste teď poslední dobou vlakem a dívali se na ubíhající krajinu? Pokud jste odpověděli ANO, patříte mezi ty šťastné, kteří vlivu modrého světla nepodlehli, nebo mu stále statečně odoláváte a nenecháváte se jím ovládnout. Pokud jste odpověděli NE, tak je třeba s tím začít něco dělat. Třeba hned.

 

Co s tím mohu udělat já?

Vyberte společně s dětmi z naší nabídky ten opravdu dobrý tábor, kam děti v létě pojedou zažít různá dobrodružství. Právě období prázdnin je totiž nejvhodnější k tomu začít se léčit ze závislosti na modrém světle. Nejlépe se léčba daří na místech vzdálených od civilizace a pokud možno s omezeným přístupem k elektrickému proudu nebo se slabým signálem – na táborech.

Dozví se tam například, že:

Kostky nejsou pouze v Minecraftu a dají se z nich skládat příběhy.
Člověk by měl umět používat i jiné části těla a ne jenom palce.
Psát se dá i na papír a určitě se najde někdo, kdo si to rád přečte.

 

Zajímá vás toto téma? Čtěte dál.

  • Najdete tu například základní informace o modrém světle i s odkazy na další zajímavé stránky.
  • Dozvíte se o souvisejícím jevu zvaném světelný smog.
  • Na světlo a jeho barvy se podíváme trochu vědecky – a můžete si vyzkoušet i jednoduché pokusy.
  • Pro ty, kdo tráví hodiny s pohledem upřeným na obrazovku, nabídneme trochu povídání o oční gymnastice.

 

Máte další náměty k tomuto tématu? Napište nám na mozaika@pionyr.cz.