Víte, že?

Opravdu dobrý tábor pomáhá dětem a rodičům s výběrem táborů už od roku 2005. Cenné rady nabízí i návodná videa na našem YouTube kanále.

Český den proti rakovině 15. května 2019

Pionýři opět pomáhali proti rakovině

Pionýr je už od roku 2008 partnerem dobročinné sbírky Český den proti rakovině (které ale mnozí stále říkají spíš Květinový den). Za roky své účasti už pionýři pro Ligu proti rakovině Praha nasbírali příspěvky, které se v součtu blíží 16 milionům korun…
A protože Ideál Pomoc je nám stále stejně vlastní, i letos, ve středu 15. 5., vyrazily pomáhat stovky pionýrských dobrovolníků ze 60 pionýrských skupin. Ve žlutých tričkách s názvem sbírky naši sběrači jako každý rok „prodávali“ žluté kvítky měsíčku lékařského, k nim přidávali i letáky (letos na téma rakoviny plic), protože sbírka nemá jen rovinu finanční, ale také osvětovou. Součty z pionýrských sběrných vaků sice budou známé až na konci června, už teď vám ale přinášíme od některých zapojených pionýrských skupin velmi stručné i trochu obsáhlejší zprávy o tom, jak sbírka probíhala.

Pionýrští dobrovolníci letos vybrali 1 594 298 Kč!

Téma letošní sbírky: Nádorová onemocnění plic.

Ze zpráv od našich prodejců:

Pomáháme v Habartově
Po celou středu jsme prodávali kytičky po městě a snažili se vybrat co nejvíce peněz. Zašli jsme do obchodů, na městský úřad a hlavně se v odpoledních hodinách pohybovali u místního Tesca, kde pravidelně prodáme nejvíce kytiček. Někteří lidé byli hodně štědří a našli se i tací, kteří pouze přispěli peníze do kasičky a nic si za to nevzali.
Kytičkový den je už v našem malém městečku natolik známý, že nás lidé i sami vyhledávají, aby si od nás kytičku mohli zakoupit. Kvůli nepříznivému počasí jsme letos prodali jen 326 kytiček, ale i tak jsme za ně vybrali krásných 7 512 Kč.
Doufáme, že vybraná částka pomůže nemocným lidem k brzkému uzdravení.

Anna Kováčová, PS des. St. Roubala Habartov

I v tom velmi nepříznivém počasí, které tady u nás bylo – celý den propršel a teplota nepřesáhla 10 stupňů, (takové počasí jsme za celou dobu, co se akce zúčastňujeme ještě nezažili) jsme prodali všech 2 850 ks kytiček, zúčastnilo se 53 dětí, studentů a dospělých dobrovolníků. 

Pavla Dudová, PS Přátelství Staříč

Nepřízeň počasí nás nezastaví
Letos probíhal již 23. ročník celonárodní květinkové sbírky. Také v Holešově a okolí jste mohli potkávat mladé lidi, žáky a studenty ve žlutých tričkách, kteří nabízeli žlutou symbolickou květinku. Do této kampaně se zapojily některé školy a organizace. Mezi nimi také již tradičně členové PS dr. M. Očadlíka Holešov, ve spolupráci s dalšími dobrovolníky.
I letos byla možnost – mobilní aplikace sbírky „Den proti rakovině“. Tato aplikace pomohla nejen prodejcům, ale také zájemcům o kytičky rychleji se najít.
Děkujeme všem, kteří si zakoupili květinku a do 10 pokladních vaků přispěli. Celkem se nám podařilo prodat 1 000 květinek. Rozdávali jsme také letáčky, které upozorňovaly na nebezpečí kouření. Statistiky jsou alarmující! Každé dvě hodiny si u nás rakovina plic vyžádá lidský život, přitom 80–90 % pacientů s tímto onemocnění jsou kuřáci! Rozhodli jste se přestat? Obraťte se na odbornou pomoc, zvýšíte svoji šanci na úspěch. Využijte např. www.bezcigaret.cz nebo www.slzt.cz.
Z letáčku se všichni dozvěděli o této nepříjemné nemoci a o prevenci včasnou návštěvou lékaře. Poděkování si zaslouží všichni, kteří se do sbírky aktivně zapojili, přestože pršelo a byla velká zima. Děkujeme také všem, kteří do sbírky přispěli a podpořili tak dobrou věc.

Jarmila Vaclachová, PS dr. M. Očadíka

Pionýrská skupina Švermováček vybrala 10 117 Kč za 450 kytiček.

Alena Šefflová, PS Švermováček

Kytičky jsou v Hrádku tradice
V Hrádku u Rokycan patří prodej kvítků měsíčku lékařského k tradičním událostem. Pionýrská skupina organizačně spolupracuje s městem i základní a mateřskou školou. Start byl ve školní jídelně, kam se chodili pionýři ohřát a posilnit. Celý den drobně pršelo a byla zima, ale dárci byli vstřícní. Ať už to bylo ve městě, v obchodech, ve školách nebo na městském úřadu. Tam děti přijala i paní starostka.
Letos kytičky nabízelo 10 děvčat a chlapců, kterým se podařilo prodat 900 kusů za 21 346 Kč.

Vlasta Vasková, PS Hrádek

Ve středu 15. 5. 2019 vyšly ráno v 8 hodin od naší klubovny tři skupinky s košíčky s kytičkami.
Během dopoledne se jim povedlo prodat přes 600 kytiček. Na to, že pršelo a byla pekelná zima, je to paráda. :o)

Hanka Šilhavá, PS Klub dětí Dobrovice

Kupujte kytičky, mrznou nám ručičky…
Budík zvoní. Jsou čtyři hodiny ráno. Ježiš, co se děje? Proč tak brzy? A jo, už vím, dnes je Český den proti rakovině, snad největší a nejznámější sbírková akce u nás. No jo, tak já už tedy vstávám.
Stejně jako v předchozích letech se k této sbírkové akci připojila i naše skupina. Vytvořili jsme čtyři dvojice a jednu trojici a s úsměvem a taky trochu zívajíce jsme vyrazili do ulic Prahy prodávat kytičky – někteří už v pět ráno, ostatní se postupně přidávali, stejně jako se začala celá Praha plnit žlutou barvou.
Letos se počasí opravdu nevyvedlo, byla zima a pršelo, většina „žluťásků“ se tak stáhla do vestibulu metra, kde stála jedna dvojice vedle druhé. ?
Zatímco brzy ráno jsme prodávali sami, kolem osmé hodiny jsme kytičkových dvojic potkávali desítky, kolem poledne se ale začaly vytrácet a odpoledne jsme v Praze prodávali opět skoro sami.
A pak už jen počítání na poště, společné focení a hurá domů. No dobře, tak rychlé to nebylo. Na poště se počítalo hodiny, v Praze na Arkádách dokonce tak plný vak ještě neviděli. ? Ale protože jsme letos vaky na poštu odnesli a až po čase se pro ně vrátili, neproseděli jsme tam hodiny a hodiny jako v předchozích letech.
Narazili jsme i na „hrubce“, ale lidí, kteří si žlutý kvítek vyjadřující podporu a pomoc nemocným koupili, byla většina. ?
Po dlouhých hodinách byl náš maraton u konce, a ačkoliv jsme měli uťapané nožky a vytahané a promrzlé ruce, nelitujeme, pomohli jsme dobré věci a dokázali, že pionýrský Ideál Pomoc není jen slovo. Stálo to rozhodně za to – prodali jsme opět přes 6 000 kytiček a vybrali krásných 163 456 Kč.
Všem, kteří si od nás, ale i od ostatních prodejců, kvítek měsíčku lékařského koupili, moc děkujeme. Velké díky patří ale i těm, kteří hodiny a hodiny vydrželi prodávat stovky a stovky kytiček.

Vendy Nejedlá, 63. PS Sosna

NEZAČÍT KOUŘIT JE STOKRÁT SNAZŠÍ NEŽ PŘESTAT! NA POSLEDNÍHO ŠLUKA OVŠEM NIKDY NENÍ POZDĚ!
Již osmým rokem se naše Pionýrská skupina Hradec zapojila do celostátní sbírky „Český den proti rakovině“. V rámci dlouhodobého programu prevence onkologických onemocnění bylo ústřední téma sbírky „Nádorové onemocnění plic“.
Česká republika patří k pěti „nejprokouřenějším“ zemím Evropy. V posledních letech ubývá kuřáků mužů, za to roste počet kouřících žen a mladistvých. Kromě hrozby rakoviny plic trpí notoričtí kuřáci častým výskytem dalších těžkých chorob: nádory ústní dutiny a jícnu, močového měchýře, chorobou dolních končetin, infarkty a mrtvicí.
Naše pionýrská skupina prodávala kvítka v Hradci a Stodě, celkem jsme vybrali 15 211 Kč, děkujeme všem, kteří přispěli, i našim instruktorům a starším pionýrům, kteří se zúčastnili.

Danuše Heřmanová, PS Hradec