Víte, že?

Slovo pionýr pochází z francouzštiny (pionnier) a dnes se užívá především ve významu průkopník. V minulosti označovalo i pěší vojáky a sapéry (dnešní ženisty).

Český den proti rakovině 15. května 2013

Ze zpráv od našich prodejců:

Liberec – Dne 15. 5. se náš oddíl PS Františkov účastnil Květinového dne. Sešlo se nás celkem 7 – 3 děti a 4 vedoucí a instruktoři. Na prodej jsme měli 650 kytiček a díky krásnému počasí se nám podařilo všechny kytičky prodat. Celkem jsme vybrali 14 676 Kč.

Lucka Boudová, PS Františkov

Holešov – v Holešově vše prodáno, měli jsme 1000 ks a ještě 100 rezervních. Mám z toho radost. Doufám, že dnešní den byl všude tak úspěšný, jako u nás.

Jarka Vaclachová
PS Dr. Mirko Očadlíka Holešov

Hrádek u Rokycan – Děti z Pionýra Hrádek nabízely kytičky po celém městě. Během dne bylo prodáno 650 kusů za celkovou částku 14 567,-Kč.

Vlasta Vasková, Pionýr Hrádek

Kopřivnice – Také kopřivničtí pionýři vyrazili do ulic prodávat květinky. Letošní sbírky se zúčastnil oddíl Šedých myšek a Nezmarů. Samozřejmě jim pomáhali jejich vedoucí a instruktoři, kteří společně s dětmi prodávali květinky již od ranních hodin.
Počasí bylo nejnádhernější za poslední měsíc, takže prodávat venku bylo super.

Miroslav Klimecký, PS Kopřivnice

Staříč – Prodali jsme všech 2550 ks kytiček a vybrali 56 017 Kč – průměr na kytičku: 21,967 Kč.
Prodávalo 18 skupin, celkem se zapojilo 57 prodávajících (7 dospělých a 23 dětí do 15 let, 17 studentů a žáků nad 15 let). Nejvyšší počet kytiček prodaných na skupinu byl 179 ks (4 384 Kč, průměr 24,50 Kč, jejich vak vážil: 2 046 g). Nejtěžší vak vážil: 2 458 g.
Především malé děti prodávaly s velkým nadšením. 

Pavla Dudová, PS Přátelství Staříc

Kladno – Již popáté jsme se zúčastnili jako dobrovolníci prodeje kvítků „Dne proti rakovině.“ Žáci 6. – 9. třídy pod vedením paní učitelky Jany Sukové vyrazili již v 7 hodin do ulic prodávat tento kvítek, přinášející naději. 
Ve čtyřech skupinkách prodávali žáci 250 kvítků. Z tohoto prodeje jsme přispěli celkovou částkou 5 280 Kč na fond Ligy proti rakovině. Nejúspěšnějšími prodejci se staly Renata Čermáková, Jana Haisková, Emila Gadžiová a Sára Gadžiová , v jejichž vaku se objevila částka 1 711 Kč. Ale i ostatní prodejci se snažili, co jim síly stačily.
Všem účastníkům dobrovolné akce patří veliké poděkování – prodejcům i občanům Švermova, kteří si zakoupili kvítek.

Alena Šefflová, 27. PS Kladno

Ze Sokolovského deníku:

Žluté kvítky pomáhají, lidé si neváhají koupit dva i tři najednou

Habartov – Sbírku Český den proti rakovině lidé v Habartově dobře znají, ne vždy ale přispějí K celorepublikové akci Český den proti rakovině se včera připojili pionýři v Habartově. s úsměvem a nadšením vyrazili do ulic města, aby zde zájemcům prodávali za dvacet korun žluté kvítky. Sbírka je součástí preventivní kampaně, která má upozornit na smutnou skutečnost, že v České republice onemocní zhoubným nádorem tlustého střeva a konečníku přes osm tisíc lidí ročně a takřka pět tisíc jich zemře. „Kdyby lidé nebrali péči o své zdraví tak lehkovážně, hrozivá čísla výskytu i úmrtnosti by byla o 30 procent nižší,“ zdůrazňují organizátoři kampaně.
K tradiční sbírce Český den proti rakovině se habartovští pionýři přihlašují dlouhodobě. „Je to už asi osm let, co se snažíme tímto způsobem pomáhat. Za tu dobu nás už lidé ve městě znají a vědí, na co jejich peníze půjdou. Většinou se setkáváme s pozitivními reakcemi, ale jak to bývá, někdy se objeví i odmítavá slova,“ pověděl František Kováč, vedoucí habartovské Pionýrské skupiny des. St. Roubala. „Někde nás už vyloženě čekají a říkají nám, ať je pionýři se žlutými kvítky navštíví. Takto chodíme do školských zařízení a také pravidelně na městský úřad,“ pokračoval Kováč.
V Habartově pionýři každý rok průměrně prodají 250 kvítků. Loni poprvé se jim podařilo rozprodat všechny kytičky, které měli k dispozici. „Ačkoli je cena za jeden kus dvacet korun, lidé někdy do kasičky vhodí i více, třeba padesátikorunu. Jsme rádi, že se sbírka ve městě takto dobře ujala,“ poznamenal vedoucí. „Většinou si lidé od nás berou jednu kytičku, jsou případy, že si někdo koupí i pět najednou,“ řekl jeden z pionýrů Tomáš Spurný. Místem, kam skupina dobrovolníků včera zamířila, byl i obchod s potravinami na náměstí. „Vezmu si od vás tři kvítky. Jeden je pro mě a ty zbylé pro mé dvě dcery,“ požádala s úsměvem prodavačka Alena Pňáčková. Ne u každého ale pionýři uspěli. „Nemám u sebe ani floka,“ pokrčil rameny oslovený kolemjdoucí.

Milan Hloušek
Sokolovský deník, 16. 5. 2013