Osvědčilo se nám

Pečete s dětmi perníčky a lepí se vám těsto na váleček? Použijte na vyválení potravinářskou folii.

Více...


Co do lesa nepatří

Čas přípravy
10 - 20 minut
Čas realizace
30 minut - 1 hodina
Místo
venku, les
Roční období
jaro - podzim
Počet účastníků
1 - 30
Hodnocení
     
Autor
Lída Šošková
Stav
Publikována
Vytvořeno
9. 11. 2022
Upraveno
10. 11. 2022
Klíčová slova
příroda, les, odpadky, postřeh
Věková kategorie
Předškoláci - 11 let
Typ aktivity
Na paměť
Na postřeh
Environmentální
Náročnost na materiál
Malá
Výchovný program
Výlety do přírody
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence k řešení problémů
Kompetence občanská

Cíle

Procvičení postřehu a paměti, přemýšlení a diskuze o tom, co vše do přírody nepatří a proč.

Motivace

Dokážeš správně poznat a zapamatovat si, co vše nepatří do lesa? A jakou škodu mohou odpadky v přírodě napáchat?

Potřeby

20 různých dobře definovatelných "odpadků" - věcí, které nepatří do lesa (například igelitový sáček, kelímek od jogurtu, slupka od banánu, papírový kapesník, plechovka, pet-lahev, sklenice od okurek...)

Provedení

V lese vytyčíme jednoduchou trasu, nejlépe po cestě, označíme start a cíl trasy. Podél trasy rozmístíme odpadky, tak aby nebyly přímo u cesty, ale zároveň aby byly z cesty viditelné a rozpoznatelné. Děti vyrážejí na trasu jednotlivě. Každý musí projít trasu, rozhlížet se kolem sebe a snažit se najít a zapamatovat si co nejvíc odpadků. V cíli dostane každý tužku a papír a musí všechny nalezené odpadky zapsat. Vyhraje ten, kdo jich našel nejvíc. U starších dětí můžeme chtít, aby byly odpadky zapsány ve správném pořadí, u mladších v libovolném pořadí. Hra se dá přepočítat i na týmy - nakonec se sečte výsledek všech členů týmu. Po skončení hry je vhodné popovídat si s dětmi o tom, co vše našly, jakou škodu mohou odpadky v přírodě napáchat, jak dlouho se které materiály rozkládají a samozřejmostí je společné sesbírání odpadků po zkončení hry.   

Pozor na

Před hrou je vhodné zkontrolovat, aby se v okolí trasy nenacházely jiné odpadky, které by děti mátly. Děti je třeba seznámit dobře s trasou, aby nikdo nezabloudil a ohlídat, aby se děti na trase nepotkávaly a neradily si (možné zavedení časového limitu na projití trasy).