Osvědčilo se nám

Chcete zažehlovat korálky? Nestačí si koupit korálky. Jde to jen tam, kde je elektřina a nesmíte si zapomenout doma žehličku a pečící papír.

Více...

Nejlepší hry

  1. Kolotoč
         
  2. Pejskové do boudiček
         
  3. Pane za mnou, pane proti mně
         
  4. Filmové ateliéry
         
  5. Každý má svůj kabátek
         

Tvoříme z moduritu

Čas přípravy
10 minut
Čas realizace
1 - 1,5 hodiny
Místo
místnost, klubovna
Roční období
celý rok
Počet účastníků
žádný
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
9 let - 11 let
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Putování se psem
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence občanská
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: pracovní, občanská.

Rozvoj motoriky a fantazie.

Motivace

Sloni přinášejí štěstí. Prý ale musí mít chobot otočený směrem vzhůru. Vyrobíme si na schůzce slona z moduritu a pak ho můžeme darovat tomu, komu přejeme štěstí. A k tomu si zkusíme vyrobit i další drobnosti.

Potřeby

1. Modurit nebo modelit, mletá tuha – grafit (lze koupit v drogerii), trouba na pečení, hadřík, acetonové ředidlo.
2. Modurit nebo modelit, mletá tuha – grafit (lze koupit v drogerii), prášková barva – pigment pro malíře pokojů, strouhaná školní křída nebo suchý pastel, trouba na pečení, hadřík, acetonové ředidlo.
K tomuto metodickému listu není k dispozici žádný pracovní list.

Provedení

Práce s moduritem je velmi jednoduchá, vyžaduje ale čisté pracovní prostředí. Děti si nejprve rozmyslí, co budou z moduritu tvořit, připraví si svá pracoviště, nezbytné jsou misky s vodou pro zpracování moduritu. A pak už se můžeme dát do práce. Modurit kousek po kousku zpracujeme, aby byl měkký a tvárný. Pokud jsme koupili bílý modurit, budeme ho následně barvit — zapracujeme do něj grafit – sytost zabarvení si regulujeme množstvím grafitového prášku. Z rovnoměrně probarvené hmoty pak tvarujeme různé korálky nebo figurky. Pro snazší práci nebo při práci
s menšími dětmi můžeme využít vykrajovátek na cukroví, čímž usnadníme dětem výrobu přívěsků či knoflíků. Pokud děláme výrobky, které budeme chtít zavěsit, ať už na šňůrku nebo kůži, musíme do výrobků před pečením nebo vařením udělat dírku, nejlepší bude, když provlečeme kousek měděného drátku, který jsme předtím ovinuli kolem tužky a prostřihli. Lépe pak drží kruhový tvar. Hotové výrobky naskládáme na plech a pečeme při teplotě asi 90 °C po dobu 20 minut. Hotové výrobky naskládáme na plech a pečeme při teplotě asi 90 °C po dobu 20 minut. Upečené je necháme vychladnout. Hadříkem namočeným v acetonu potom vedoucí vyleští celý povrch výrobku, aby se leskl.
Nemáme-li k dispozici troubu, můžeme modurit vytvrdit varem. Pozor ale, aby nám nepopraskal – viz níže.
Poznámka: modurit je poměrně těžký, proto z něho nevyrábíme celou řadu korálků, ale na šňůru jich navlékáme vždy jen několik.
A ještě figurka slona pro štěstí
Modurit kousek po kousku zpracujeme, aby byl měkký a tvárný. Potom do něj zapracujeme grafit nebo práškovou barvu – sytost zabarvení si regulujeme množstvím barevného prášku. Můžeme samozřejmě použít i barevný modurit, který v požadovaném odstínu koupíme. Z rovnoměrně probarvené hmoty pak tvarujeme figurky slonů.
Začneme tělíčkem – to je tvořeno kuličkou, kterou poněkud zploštíme. Čtyři malé kuličky pod tělíčkem tvoří nohy. Z další vytvarujeme jakousi „slzu“, kterou k tělíčku přilepíme tak, aby prodloužená část – chobot – směřovala dolů. Chobot můžeme podle potřeby zkrátit a vytvarovat nahoru nebo dolů. Hlavičku ze strany smáčkneme a naznačíme oči. Pak vytvarujeme prsty malou placičku, tu rozřízneme napůl a přilepíme po stranách hlavy. Nakonec přilepíme krátký váleček (ocásek). Podle množství vyrobených figurek si můžeme vybrat způsob vytvrzení moduritu. Máme-li výrobků více, je vhodné je upéci v troubě. Naskládáme je na plech a pečeme při teplotě asi 90 °C po dobu 20 minut. Upečené je necháme vychladnout. Výhoda pečení je, že barevný odstín moduritu zůstane zachován. Pokud máme výrobků méně a bylo by neekonomické rozehřívat troubu nebo prostě nemáme troubu k dispozici, můžeme figurky uvařit. V kastrůlku s vodou, kde jsou úplně ponořené, je vaříme podle velikosti 10–20 minut. Figurce veliké 2–4 cm stačí var desetiminutový. Nevýhodou vaření je možnost popraskání větších a objemnějších kusů a částečné vyvaření (a vyblednutí) barvy.
Po skončení práce nezapomeneme pečlivě uklidit klubovnu, výrobky rozmístíme v klubovně s vizitkami autorů.
Varianta: místo moduritu si můžeme zvolit jako materiál hlínu, pokud máme možnost ji vypálit v keramické peci. Nemáme-li k dispozici pec ani troubu, využijeme samotvrdnoucí hmoty. Pak je dobré koupit menší balíčky, aby každé dítě mohlo dostat svůj. Do hmoty můžeme zatlačit třpytky, můžeme zvolit přímo barevnou hmotu, čímž nám odpadne práce s grafitem či práškovou barvou. Stejně tak odpadne práce s pečením hotových výrobků. Ty jen necháme zatvrdnout a můžeme pak dál povrchově upravit stejně jako modurit.
Podobně jako u dalších rukodělných činností můžeme vybrat společně s dětmi ty nejzdařilejší práce, které přihlásíme do soutěže rukodělných činností Pionýrského Sedmikvítku.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Pomoc, Překonání a Přátelství a je přípravou k zapojení do Pionýrského Sedmikvítku – rukodělné soutěže.

Pozor na

Upozornila bych pouze na jednu okolnost – dívky, ve věku kolem 11 let velmi nerady pracují s materiálem, při kterém si umažou ruce. Doporučuji tedy nabídnout bílý, nebarvený modurit.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.