Osvědčilo se nám

Staré gumovky, kterým vaše děti odrostly, nevyhazujte. Na táboře se vždy najde někdo, kdo je nemá a komu budou.

Více...

Nejlepší hry

  1. Kolotoč
         
  2. Pejskové do boudiček
         
  3. Pane za mnou, pane proti mně
         
  4. Filmové ateliéry
         
  5. Vánoční světýlka
         

Fenomén jménem merkur

Čas přípravy
20 minut
Čas realizace
30 minut
Místo
místnost, klubovna
Roční období
celý rok
Počet účastníků
20 - 20
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
9 let - 11 let
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Putování se psem
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: pracovní.

Při práci se stavebnicí se naučí přemýšlet o funkčnosti, využívat omezené množství stavebních prvků a rozvíjí prostorové vidění.

Motivace

Víte, že první kontaktní čočky vyrobil Otto Wichterle právě pomocí přístroje sestaveného z Merkuru? Na Vánoce roku 1961 si sestavil pomocí dětské kovové stavebnice Merkur první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola zapojeným na zvonkový transformátor. Na něm odlil první čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko. Za několik let se tento sen o nápravě oční vady, který poprvé popsal v roce 1508 Leonardo da Vinci a který k realizaci dovedl profesor Otto Wichterle, rozšířil do celého světa.

Potřeby

Univerzální jednovrstvá klasická stavebnice Merkur – nejmenší z velkých stavebnic. Obsahuje základní sestavu dílů, jako jsou pásky, oblouky, plotničky, úhelníky, malá kola, pneumatiky atd., včetně šroubků a matiček. Součástí stavebnice je knížka s návodem na stavbu třinácti rozličných modelů, jako je pásová pila, vagon, jeřáb, nákladní auto, výtah atd. Na začátku návodu jsou popsány a vyobrazeny základní úkony jako je spojování dílců, použití kontramatky, řešení lanových převodů, uložení hřídelí v ložiscích apod.
K tomuto metodickému listu není k dispozici žádný pracovní list.

Provedení

Merkur je česká stavebnice, která se úspěšně prodává již od poloviny dvacátých let 20. století. Lze z ní sestavit různé modely, silniční i kolejová vozidla, jeřáby a mnoho jiných konstrukcí. Stačí trocha fantazie a můžeme jezdit vlastnoručně sestavenou lokomotivou či automobilem, pracovat s vlastním jeřábem a spoustu jiných věcí.
Předtím, než otevřeme poprvé stavebnici Merkur, povíme si něco o její historii: Na počátku výroby stavebnice stál Jaroslav Vancl, který v Polici nad Metují založil „hračkárnu“. Nechal si patentovat stavebnici Invektor, která se ale kvůli komplikovanosti neosvědčila, a tak dal v roce 1925 šanci Merkuru, systému spojovanému šroubky, který se zachoval dodnes.
První stavebnice obsahovala jen málo součástek, ale okamžitý úspěch hnal výrobce k rozšiřování sortimentu a výrobě větších stavebnic. Takže brzy bylo možné stavět auta, jeřáby, lokomotivy, bagry či lodě. Ani po znárodnění nebyla výroba zrušena, jen tradiční krabice vystřídaly jiné motivy. Vnitřek obalu však zůstal: systém kovových děrovaných lišt, které lze sestavit podle vlastní fantazie do libovolného tvaru. Firma stále žije pod názvem Merkur Toys. Mimo klasické stavebnice typu skládaček v „merkurovském stylu“ nabízí i 3D puzzle či funkční parní strojky. No a po tomto úvodu už necháme děti, aby si prohlédly obsah krabice, seznámíme se společně s návodem a začneme se učit s Merkurem pracovat. Nejprve si vyzkoušíme, jak se jednotlivé části k sobě skládají a pak už mohou děti začít sestrojovat. Po skončení činnosti můžeme nechat výrobky krátce v klubovně vystaveny, zbývající díly pečlivě uklidíme, aby nám příště nechyběly. Na závěr si prohlédneme, co kdo udělal, jak se mu práce podařila. K práci se stavebnicí se budeme jistě často vracet, můžeme postupně dokupovat další díly.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Pomoc, Poznání a Překonání.

Pozor na

Pečlivě uklízet díly stavebnice zpět do krabice, zejména miniaturní spojovací materiál se rád rozkutálí po podlaze a příště nám bude chybět.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Při této aktivitě je žádoucí pomoci dětem s poruchou jemné motoriky. Je třeba jim pomoci, zvláště s menšími částečkami stavebnice. Vedoucí dále musí dbát na individuální přístup k dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.