Víte, že?

Spolupráce probíhá i na místní úrovni - mnohé pionýrské skupiny a oddíly pořádají společné akce s oddíly jiných organizací, domy dětí a mládeže a podobně.

XXVI. ročník (2017) – Republikové finále Dětské Porty – Ostrava

10. června 2017 proběhlo v ostravském Landek Parku Republikové finále Dětské Porty, kam se nominovali úspěšní účastníci oblastních kol Dětské Porty – soutěžní přehlídky folk, country a western hudby. Soutěž probíhala na dvou pódiích současně a i když nám počasí nepřálo, dvě poroty postupně shlédly všech 35 soutěžních vystoupení. Kdo vyhrál v jednotlivých kategoriích a kdo získal Zlatou Dětskou Portu, najdete ve výsledkové listině Co čekalo na vítěze: Vítězové si odnesli cenu Dětské Porty, diplom a další odměny. Vybraní vítězové dostanou možnost vystoupit jako hosté na festivalu Porta v Řevnicích nebo na brněnském a ostravském koncertu „Fontána Country Radia“.

Výsledky republikového finále XXVI. ročníku Dětské Porty 2017:

Kategorie Místo Soutěžící

JA 1. místo Rudolf PRUŠÁK
2. místo Barbora MARKOVÁ
3. místo Barbora KLEČKOVÁ

JB 1. místo Barbora ŠPIDLOVÁ
2. místo Dany ULRICHOVÁ
3. místo Matěj KOUDELKA

JC 1. místo Klára MELČÁKOVÁ
2. místo THE ADDAMS SISTERS
3. místo Jakub REŠ

JP 1. místo Eliška KOTLÍNOVÁ
2. místo Leona VACHUTKOVÁ

SA 1. místo KOLIBŘÍCI
2. místo STŘELKY
3. místo ORNAMENT

SB 1. místo BLUENIGHT
2. místo ZÁŘÍ

SP 1. místo DÉ DOMHNAIGH
2. místo LEPSCHY – FERENCZI
2. místo STRUNY

T 1. místo MLÁĎATA – Zborovice
2. místo KAMARÁDI – Holešov
3. místo ŠEDÉ MYŠKY – Kopřivnice

Zlatá Dětská Porta Rudolf PRUŠÁK

Autorská Dětská Porta Markéta ADAMCOVÁ

Mimořádná ocenění si odnesli Dany ULRICHOVÁ, Rudolf PRUŠÁK, Jan FERENCZI a Štěpán KOČÁREK

Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si zpravodaj Dětské Porty – Struny. V 1. vydání Strun si můžete přečíst medailonky soutěžících, slova moderátorů Jany Rychterové a Pepy Chmela, zajímavosti o Landeku a dozvíte se, kdo je Balík. Ve 2. vydání Strun najdete výsledkovou listinu, reportáže z malého a velkého pódia, rozhovor s manželi Marianovými z hudební skupiny Klíč (kvartet) a příspěvky od samotných soutěžících. Republikové finále Dětské Porty probíhalo souběžně s Republikovým setkáním pionýrských oddílů RESET 2017, takže si soutěžící mohli na místě vybrat i z volné kapacity nabídkového programu tohoto setkání. Fotogralerii si můžete prohlédnout zde.

Hosté

Folková skupina Klíč

Pro ty, kteří mají rádi renesančně-historizující tvorbu skupiny KLÍČ, je určitě velmi potěšující, že v téměř 35 let trvající tradici této velmi úspěšné české hudební legendy nadále pokračuje skupina KLÍČ (kvartet), což je komornější muzikantská sestava tvořená čtyřmi předními protagonisty původní skupiny KLÍČ.

Repertoár tohoto muzikantského kvarteta je sestaven jednak z nejúspěšnějších – a léty osvědčených – písní skupiny KLÍČ, ale na jeho koncertech si dnes mohou diváci poslechnout už i skladby z nově chystaného autorského alba, které vyjde v roce 2017 k 35. výročí založení této kapely. A dlužno ještě dodat, že vzhledem k pestrému a příhodně se doplňujícímu nástrojovému i hlasovému obsazení (a také díky citlivě upravenému aranžmá většiny původních skladeb) si diváci z koncertů skupiny KLÍČ (kvartet) pokaždé odnášejí stejně příjemné pocity a onu povznášející radost z hudby, jako tomu již v minulosti bývalo i u původní skupiny KLÍČ. KLÍČ (kvartet) hraje ve složení: Jaroslav MARIAN – umělecký vedoucí, zpěv, šestistrunná a dvanáctistrunná kytara Pavla MARIANOVÁ – zpěv, krumhorny, šalmaj, zobcové flétny, perkuse Jitka KRUPIČKOVÁ – zpěv, příčná flétna, zobcové flétny, krumhorny, rytmické nástroje Jiří KRUPIČKA – zpěv, violoncello

Písničkářka JANA RYCHTEROVÁ

Hudební dramaturgyně Českého rozhlasu – Rádia Junior se ve svém volnu mění na Písničkářku, která své písně i skládá i doprovází na kytaru. Většinou jde o folkové šansony, „šmrncnuté“ blues i jazzem, přičemž hlavním poznávacím znamením jsou skvělé texty a humor. Na svém kontě má čtyři autorská CD, nejraději má to poslední, „Tak hraj“. Stojí i v čele kapely Two Voices, která se věnuje tzv. crazy classic – netradiční interpretaci perliček klasické hudby s jejími texty.

Jana se věnuje i tvorbě pro děti, pro které natočila tři CD – „Hrátky s češtinou a s dopravní výchovou“ a „Zpívací písničky 1 a 2“. Vystupování pro děti bere jako relaxaci, při které vymění večerní šaty za klaunské kalhoty. V posledních letech působí stále více i jako moderátorka.

Skupina HRNEK

Počátky folkové hudební skupiny je možné hledat v září 2005. Za těch „pár“ let prošla jistým vývojem, obměnila se sestava muzikantů a vyvíjel se i styl kapely jako takové. Za dobu muzicírování získal Hrnek nejedno ocenění na festivalech a přehlídkách. K nejcennějším se jistě řadí to, které si odvezli z 35. ročníku Mohelnického dostavníku – ocenění za nejlepší píseň festivalu.

Nyní o sobě tvrdí, že hrají new acoustic music a více tíhnou ke grassu či americkému folku. Některé jejich písně posluchače vedou k zamyšlení, jindy vidíte na tvářích přihlížejících zasněný výraz a pohledy upřené někam do dálek. Melodie, texty písní i hlasový projev obou zpěváků jsou tím, na čem může kapela stavět do budoucna. Každé hudební uskupení odněkud pochází. Jak ale místně zařadit kapelu, jejíž muzikanti bydlí ve třech různých moravských krajích? Myslím, že nejlépe si s tím poradili pořadatelé Country festu v loňském roce, když prostě napsali „Morava tým“. V nově doplněné sestavě hrají od podzimu roku 2015, kdy do kapely přibyla „rytmická sekce“, kterou ovládá Míša Holtzer. Kapelníkem, kytaristou, zpěvákem a svým způsobem dvorním skladatelem a textařem je Jirka Dihel. Baskytarista Jirka Lesák se poslední dobou občas postaví i k mikrofonu. Trojici mužů zdobí jediná žena – zpěvačka kapely Zuzka Sakařová, kterou si mnozí jistě pamatují z finálových kol Dětské porty, jíž byla ještě před pár lety sama aktivní účastnicí.

Před dvěma lety na Střeleckém ostrově v Praze možná někteří slyšeli tehdy ještě duo Hrnek (Zuzka a Jirka), v červnu v Ostravě jako jedni z hostů vystoupí, a budou hrát jen pro vás, v úplné sestavě. A pokud nechcete tak dlouho čekat, můžete se vypravit na některý z koncertů nebo festivalů, informace najdete i na kapelních stránkách – hrnek.xf.cz – do června ještě pár možností poslechnout si je určitě budete mít.

Skupina Nové Struny

Základ kapely tvoří Jakub Jiroušek a Aleš Červenka, kteří spolu hrají od května roku 2013 jako kytarové duo. V říjnu téhož roku se k nim přidal Martin Baláž s kontrabasem, a také se svým zvučným hlasem, tím pádem kapela získala vyšší hudební úroveň.

O Vánocích roku 2013 navštívil Kubu Jirouška Ježíšek a nadělil mu pod stromeček plectrum banjo, a tak se stalo, že byla kapela zase o nástroj bohatší. Jednoho krásného dne se Kuba Jiroušek jen tak procházel Prahou a kochal se přitom krásou našeho hlavního města, když náhle zaslechl z nedaleké základní školy hru na piano. U piana seděl Honzík Benešů, kterému vůbec nic nebránilo, aby hrál v Nových strunách. Čas si pomalu plynul a Nových strun si všiml sympatický starší mládenec František Hacker, mimo jiné kapelník hudební skupiny K. T. O., který měl touhu podpořit mladé muzikanty, a tak se stalo, že si Nové struny párkrát zahráli po boku jedné z nejslavnějších českých skupin minulého století. Od té doby je Franta Hacker patronem naší skupiny. Netrvalo dlouho a Kuba Jiroušek začal na popud věrných posluchačů, i členů kapely, shánět do skupiny hráče na trumpetu. Přišel zázrak a do Nových strun se přidal student Pražské konzervatoře, výborný hráč na trumpetu a hlavně stále pozitivní klučina, Petr Bárta. Duben roku 2016 byl pro Nové struny dosti zásadní. Na začátku měsíce soutěžily Nové struny na festivalu Porta, kde byly dvakrát oceněny Portou diváckou. Zásluhou drobných neshod opustil v dubnu, ve přátelském duchu, skupinu Honza Beneš. Na konci měsíce si kapela živě zahrála v trampském pořadu Tonyho Linharta na Country radiu. V září roku 2016 přichází do kapely excelentní bubeník, student Ježkovy konzervatoře Vašek Matěcha. Tento skvělý muzikant se do Nových strun dostal díky doporučení svého učitele, bubeníka Jana Žizky.
Bližší informaci o této kapele můžete najít na novestruny.cz.

Skupina BG Styl

Naši zasvěcení příznivci už dávno poznali, že BG Styl není zdaleka kapela ortodoxně jednostranně zaměřená na bluegrass – jak by mohl napovídat název kapely. Zůstává ale pravdou, že právě bluegrass určil původní směr seskupení na konci roku 1995. Možná se maličko lišíme i tím, že kapela rozdává radost přes 21 let a k tomu již nějakých 19 let stále ve stejné sestavě: Aleš, Jirka, Méďa, Láďa a Čenda.

Než jsme se nakonec našli v BG Stylu, tak jsme si všichni prošli několik jiných muzikantských štací a náš „neposedný“ basák Méďa je dodnes vzorem hudebního kočovníka a za jeden víkend stihne sem-tam obšťastnit i 2 další kapely. Bavíme se jako mnoho muzikantů už jen tím, že „si hrajeme“ … Proto rádi často povyletíme do krajiny gospelů (ozdobených čtyřhlasy a capella), sem tam country, okořeníme si koncert folklórním okénkem a instrumentálně nabídneme třeba i ragtime nebo osvědčené houslové pecky. Naši muziku děláme logicky pro radost posluchačů, ale v nemalé míře i pro radost vlastní a to je jeden z důvodů, proč hrajeme tak často, jak máme chuť…
Banjo, housle – Jirka Mitrych
Dobro, zpěv – Aleš Zegzulka
Mandolina, kytara, zpěv – Libor Čenda Cenek
Kytara, housle, zpěv – Láďa Duda
Kontrabas, zpěv – Kamil Méďa Tománek
Bližší informaci o této kapele můžete najít na bgstyl.cz.

Moderátoři

Jana Rychterová

Josef Chmel

Jde o člověka několika profesí. šéfuje Domu děti Prahy 3 – Ulita, organizuje turistické akce pro děti, moderuje a vysílá v Country Radiu (v té či oné podobě a četnosti už od roku 1997). Jak sám říká „Dělám věci, které mě baví. A protože mne baví naše muzika, rád ji šířím i poslouchám!“