Člověk a společnost
Vyzkoušeli jste z oblasti Člověk a společnost a poslali nám své postřehy. Děkujeme.
PO Rondel
Putování se psem – C21 – Brambory trochu jinak
Nejprve děti ze slov grule, grumbíry, jablóška, krumple, okroše, zemáky a kartofle měly poznat, že je to slovo brambora. Povídali jsme si o tom, co se vyrábí z brambor (kaše, bramboráky, noky, …). Jakými způsoby se dají brambory připravit (upéct, uvařit, na ohni). Jak brambory vypadají, kde rostou, ukázali jsme si na obrázcích části – nať, květ, hlíza. Děti dostaly do ruky bramboru, a většina ji držela a viděla v tomto stavu ve slupce poprvé. Po rozkrojení jsme vytvořili škrob. Ve druhé části si děti z brambor vytvořily skřítka. Na závěr měl každý minutu na to, aby řekl něco o svém skřítkovi. I přes prvotní nechuť, sahat na “špinavý” brambor, děti tato aktivita pohltila, a vytvořily krásné skřítky, či zvířátka.
Romča, PO Rondel při POP
PS Butovická Studénka
Mláďátka a zvířátka – Mláďátka C6 – Sovík se učí, co je správně a co není
Po seznámení dětí s příběhem jsme si přidali diskuzi na dané téma. Pozitivně nás překvapilo, jak se konverzace rozvíjela. Holčičky vyprávěly své příběhy, kde, co a jak se jim stalo. Bylo to velmi naučné, a dokonce jsme se i dost nasmály. Pracovní list je super, jen se nám moc nepodařil úkol, kde se do prázdného okna má nakreslit, jak by měla vypadat značka zákaz zlobení. Bohužel většina dětí nakonec kreslila obrázek podle nejstarší slečny.
Zahráli jsme si s dětmi Pantomimu. Bylo to náročné, dětem jsem pomáhala, ale užili jsme si spoustu legrace. Za nás super. Děkujeme:)
Lucka, oddíl TS P.U.S.A. MINI
PS Dobřany
Na jednu schůzku nám přišlo několik menších dětí, proto jsme se vrátili k tématu „rodina“ i vzhledem k tomu, že se blížil Den matek. Na schůzce jsme tedy připravovali kytičku – zakoupili jsme sazenice, hlínu, kamínky a využili jsme k tomu plastové dózy od koření.
Na druhé schůzce jsme téma rozšířili na celou rodinu – bratr, babička, děda, tety apod. a celé jsme to nazvali „chobotnicí“, kterou jsme také vyráběli. Co chapadlo to jeden příbuzný, pokud to šlo, každý jinou barvou. Jednotlivé části chobotnice jsme měli dopředu připravené, což byl tah správným směrem, protože jsme pak měli víc času pomáhat jednotlivým dětem i s kompletací. Dětem se tvoření moc líbilo, a i při něm jsme si povídali o životě v rodině a například kdo kde z příbuzných pracuje. U starších členů už víme, kde jsou v rodinách „problémy“, takže jsme se ptali opatrně s citem.
Zarazilo nás, že v kompletní šťastné rodině žije jen zhruba třetina dětí – smutné.
Líba, oddíl Delfíňata
A co k tomu řekl Filip, který se schůzek zúčastnil: Zasadit kytičku se mi líbilo víc než chobotnice, protože mi ze začátku nešlo moc skládání chapadel, ale vedoucí mi pomohla. Jinak z kytičky měla mami radost, i když ještě nerozkvetla.
PS Hugo Sytaře
Putování se psem – C5 – Rodina – Pionýrská
Na schůzce jsme využili metodický list C5 Rodina – Pionýrská. Inspirací nám byla hra, kterou jsme si pojmenovali Skřítci. Máme udělané kartičky, kde jsou zobrazeni skřítkové a pomocí určitého klíče děti skládají hesla – Ideály Pionýra.
Majka, oddíl Krysáci
- PS Kroměříž
Putování se psem – C12 – Správná výživa
Vaření se v oddíle věnujeme často, tentokrát jsme dělali zdravé pomazánky. ML jsme uzpůsobili tomu, že jsme už „zkušení“ kuchaři. Dostali jsme hromadu surovin a z nich ve trojicích vybrali ty, které jsme pro svoji pomazánku zvolili. Umíchali jsme pomazánku, nakrájeli bagetu, namazali a nazdobili ovocem a zeleninou, které jsme také měli v nabídce.
Další schůzku jsme věnovali výrobě mléčných a ovocných koktejlů.
Metodický list bychom doplnili o recepty zdravých pomazánek a koktejlů.
Snoopy, oddíl Stopa
PS Obránců míru Chropyně
S dětmi jsme si povídali o rodině, vztazích a zavzpomínali jsme i na naše babičky a dědečky. Potom si každý vytvořil svůj strom (voskovky, pastelky, suchý pastel). Některé děti měly problém se jménem babičky nebo dědečka. Ale nám to nevadilo, protože děti si na další schůzku přinesly „tahák“ a jména si doplnily. Dětem se tato činnost líbila. Velké poděkování patří i vedoucí Monice (z maminky, která k nám začala vodit své dítě, se stala super vedoucí), která celou aktivitu pro děti připravila.
Marcela, oddíl Táboráček
PS Plejády Šternberk
Putování se psem – C01 – Domov
Aktivitu si vyzkoušely děti od 6 do 12 let.
S dětmi ve věku 6-12 let jsme si řekli, jak si můžeme vážit toho, že máme nějaký domov a pak každý řekl, jakou má adresu. Řekli jsme si, k čemu je v dnešní době adresa potřeba, a pak jsme si společně připravili běhací hru. Na jeden lísteček děti napsaly adresu a na druhý lísteček svoje jméno. Potom jsme si to navzájem řekli v kolečku, je opravdu dobré, aby děti dávaly pozor. Přesunuli jsme se do parku, kde byly lístečky rozmístěny v hracím poli. Z klobouku jsem tahal jméno za jménem a kromě toho, kdo na papírku byl, se snažili ostatní najít správný papírek s adresou. Za každý správně donesený papírek byl bod.
Xˇandy , oddíl Poletušky
PS Směr
Tajemství staré truhly – C03 – Jak mě vidí ostatní
Pravidla jsme dali tak, že když chce někdo napsat negativní věc, tak musí napsat i pozitivní věc (zároveň jsme si tím chtěli pomoct, že budou mít děti alespoň stejný počet pozitivních věcí jako negativních + do hry byli zapojení instruktoři, kteří psali jen pozitivní věci). Dále jsme se snažili dětem vysvětlit, jak napsat negativní kritiku, že musí být konkrétní, že kritiku vzhledu/oblečení atd. nemají psát, že nemají psát sprostě a urážlivě… Místo psaní na záda (měli jsme jen měkký papír) jsme si podepsané papíry předávali v kroužku.
Honza, 54. oddíl
Honza (vedoucí 21): Máme oddíl pro děti od 6 do 15 let a zrovna přišla skupinka dětí (3 speciální děti + jedno extrémně pubertální dítě), která je mentálně zaostalejší oproti svému věku, proto je těžké vytvořit program pro určitou skupinu dětí, když předem nevím, kdo přijde. Tato aktivita rozhodně nebyla pro tyto děti. Ale řekli jsme si, že to zkusíme, když už jsme se zapojili do tohoto projektu. Z osmi dětí si asi 3 děti odnesly na papíře to, co byl cíl hry. Nejstarší dítě začalo psát urážlivou kritiku. Další dítě si začalo lít pití na hlavu…
Martin (instruktor 18): Fajn hra, která je dobrá pro řešení problémů v kolektivu, jen nevhodné děti na schůzce. Děti se mohly pod svůj vzkaz podepsat, pak by si snad nedovolily napsat ty blbosti, co tam psaly. Zkusil bych toto zahrát na teambuildingu vedení nebo někdy až bude v oddíle skupinka šikovnějších děti.
PS Tuláci
Tajemství staré truhly – C08 – Srdce našeho oddílu
Pro tvoření srdce našeho oddílu bylo dobré, že se naše děti už nějaký čas znají. Nejvíc bylo překvapující, že se nad tím, co o druhém napíší, opravdu zamyslely a snažily se na něm najít něco dobrého a pozitivního, i když v některých případech to pro ně bylo těžké. A zase na druhou stranu bylo potom dojemné číst od nich zpětnou vazbu o tom, že je překvapilo, že na nich ostatní vidí také dobré věci.
Renča a Aviča, oddíl Robinsoni
PS Vysočina Svitavy
Tajemství staré truhly – C01 – Hra na plná břicha
Tváří v tvář svým kamarádům byl velký problém se chválit a říkat co umím, co mně jde, co mě baví. Pro někoho to byl obrovský kus odvahy. To, co nám jde hůř, bylo podstatně jednoduší vyslovit nahlas. Naplnit bříško kreslené postavičce tím, co mám rád, co mě baví, co nesnáším, čeho se bojím, napsané nebo nakreslené šlo všem o mnoho lépe. Hodně toho o svých kamarádech víme, ale objevila se i spousta překvapivých odpovědí.
Alena, oddíl Správný táborník
PS Zborovice
Protože je náš oddíl věkově smíšený, mnohé aktivity se prolínají nebo si je upravíme tak, aby bylo možné zapojit děti různého věku. Použili jsme například aktivity z programu Mláďátka a zvířátka – C4 Sova – Náš oddíl, kde jsme využili pracovní list a hru a doplnili povídáním o oddílových tradicích a setkáním s bývalou členkou oddílu. Z Putování se psem jsme se pustili do C20 – Duha, kdy největší úspěch měla tvorba duhy z přírodnin v okolí klubovny. Jak jsme se dověděli, tak už si mnohé děti zkoušely „vykouzlit“ svou duhu i doma (baterka, sklenice s vodou, bílý papír).
Lenka, oddíl Mláďata