Osvědčilo se nám

Samonosný bazén s nafukovacím kruhem nahoře se nesmí naplnit „štrejch“ – celý vám vyteče.

Více...

Nejlepší hry

  1. Kolotoč
         
  2. Pejskové do boudiček
         
  3. Pane za mnou, pane proti mně
         
  4. Filmové ateliéry
         
  5. Každý má svůj kabátek
         

Parník z vajíčka

Čas přípravy
15 minut
Čas realizace
45 minut - 1 hodina
Místo
místnost, klubovna
Roční období
celý rok
Počet účastníků
žádný
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
18. 1. 2018
Klíčová slova
Tajemství staré truhly, Technika, T10, práce s nářadím, fyzikální zákony, jemná motorika, technické myšlení, vejce
Věková kategorie
9 let - 11 let
Typ aktivity
Poznávací
Uvolňovací
Náročnost na materiál
Střední
Výchovný program
Tajemství staré truhly
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence k učení
Kompetence k řešení problémů
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: pracovní, k řešení problémů, k učení.
Vyrobit lodičku s parním pohonem. Při výrobě procvičit práci s nářadím (vyřezávání nožem, šroubování), ověřit v praxi fyzikální zákony (parní pohon lodičky).

Motivace

Lodičky vyřezávané z kůry jsme všichni pouštěli po potoce jako malé děti. Jak nás bavilo sledovat, kam až loďku proud zanese. Ale napadlo by vás, že se dá z kůry vyrobit parník s vlastním motorem? Že nedá? No to teprve uvidíte…

Potřeby

Prkénko nebo borová kůra, silnější drát, malá svíčka, vajíčko (vyfouknutá skořápka), dva vruty, ostrý nůž, šroubovák, brusný papír, zápalky, lepidlo (tavicí pistole), případně barvy, fixy na ozdobu vajíčka. Materiál samozřejmě násobíme počtem vyráběných lodiček.
K tomuto metodickému listu není k dispozici žádný pracovní list.

Provedení

Při této aktivitě se děti nejen pobaví, ale procvičí si svou zručnost a navíc mohou v praxi vyzkoušet, jak fungují fyzikální zákony.
Ze dřeva nebo borové kůry vyřežeme ostrým nožem tvar lehké loďky.
Z tlustšího drátu zhotovíme dva stojánky na vajíčko a tyto stojánky přišroubujeme k loďce. Mezi stojánky umístíme svíčku. Svíčka musí být nízká, aby plamen byl po zapálení pod vajíčkem. Vyfoukneme vajíčko a jednu z děr zalepíme. Pak upevníme skořápku, do které jsme nalili trochu vody, na stojánky z drátu. Zapálíme svíčku a lodičku postavíme na vodu. Po chvíli se začne voda ve skořápce vařit a tryskající pára požene parník vpřed.
Lodičky můžete před startem různě ozdobit – např. nabarvit vajíčko akrylovými barvami. Hru můžete hodnotit jako soutěž o nejhezčí lodičku, o nejrychlejší lodičku, o to, která loď vydrží nejdéle na vodě apod. Loďka může nést důležité poselství od jednoho družstva druhému, hezké jistě bude pouštět lodičky na hladinu rybníka za tmy. Jistě vymyslíte spoustu dalších nápadů a variací.
Poznámka: Je lepší použít klasickou svíčku, ne čajovou! V čajové svíčce se vosk brzy roztaví a jak se loďka naklání při pohybu na hladině, může vosk zhasit plamen.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání, Překonání.

Pozor na

Pozor na bezpečné používání nože – před vyřezáváním děti náležitě poučit, nutný je dohled vedoucího.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Tato aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky. Při práci s nožem pozor na děti hyperaktivní a zbrklé. Aktivita dává vyniknout zejména dětem manuálně zručným, které mnohdy nevynikají při vědomostních hrách. Mysleme na to, dejme jim příležitost se ukázat.