Víte, že?

Slovo pionýr pochází z francouzštiny (pionnier) a dnes se užívá především ve významu průkopník. V minulosti označovalo i pěší vojáky a sapéry (dnešní ženisty).

Opravdu dobrý vedoucí

je na každém správném táboře nutnost!

Možná si myslíte, že táboroví vedoucí se pár týdnů o prázdninách místo práce baví s dětmi v přírodě. a jistě i tak je to možné popsat – ale rozhodně to není celá pravda! Letní tábory kladou na dobrovolníky, kteří je zajišťují, mimořádné nároky, ať už jsou to hlavní vedoucí, oddíloví vedoucí, instruktoři, zdravotníci… Evropský rok dobrovolnictví je skvělou příležitostí si tuto skutečnost připomenout.

Před táborem

Povinnosti spojené s tábory začínají dlouho před samotnou akcí, často s koncem jednoho tábora, začíná příprava příštího ročníku. Dříve než děti vyrazí za letním dobrodružstvím, každý táborový pracovník musí splnit řadu podmínek. Kvalifikace – Pionýrský vzdělávací systém poskytuje možnost vzdělávání pro všechny základní pozice – hlavní vedoucí tábora, vedoucí dětského kolektivu, zdravotník zotavovací akce. Každý z těchto stupňů kvalifikace představuje desítky hodin (zpravidla několik víkendů + samostudium) školení, uzavřené závěrečnými zkouškami.

Organizace a příprava programu – začíná měsíce před letními prázdninami a často jsou do ní zapojeni všichni táboroví pracovníci, kteří se dělí o přípravu celotáborové hry, shánění kostýmů a rekvizit, jednání s úřady, přípravu rozpočtu a mnoho dalších úkolů. Volno – průměrná délka tábora jsou dva týdny a velká část vedoucích si na ně musí zajistit volno – buď z vlastní dovolené, nebo i neplaceného. Mnozí vedoucí jsou studenti a o prázdninách mají teoreticky volno, ale i studenti si musejí vydělávat na živobytí. Zajištění pracovního volna tak může způsobit i značnou finanční zátěž. Potvrzení od lékaře – jen jako drobná formalita se pak může zdát, že každý vedoucí si musí navíc u lékaře zařídit osvědčení o zdravotní způsobilosti k práci s dětmi a potvrzení o bezinfekčnosti.

Na táboře

Teď teprve začíná ta pravá legrace – letní tábor. Několik skvělých dní plných zábavy s přáteli, zážitků, poučení, dobrodružství, romantiky. Pro vedoucí a další táborové pracovníky je to ale i něco navíc… Odpovědnost – vedoucí za svěřené děti plně odpovídá – 24 hodin denně po dva až tři týdny.

Program – tábor je plný her, ale jejich příprava, zabezpečení, ohlídání hladkého průběhu, to není žádná hračka. Pedagogická práce – tábor je možná odpočinkem od zaměstnání, ale určitě ne od práce. Každý vedoucí vykonává po celou dobu tábora pedagogickou práci s různě velkými skupinami i s jednotlivci. Hmotná odpovědnost – zdaleka ne tak důležitá, jako odpovědnost za děti, přesto ji nelze opomenout. Ať už jde o táborovou základnu a její vybavení, materiál na program, či finanční hotovost. Za vše někdo odpovídá. A to vše dobrovolně!

Nejen na tábory, ale na dobrovolnou práci s dětmi a mládeží celkově se soustředil projekt Umačkáni dětmi, který probíhal v Evropském roce dobrovolnictví (2011). Tato kampaň se snažila upoutat pozornost k dobrovolníkům pracujícím s dětmi a mládeží, upozornit, že jsou to výjimeční lidé a jejich práce si zaslouží uznání. A také vyzdvihnout vlastnosti, bez kterých se správný vedoucí oddílu či klubu neobejde.

Které to jsou? Na to jsme se ptali všech, kdo měli zájem se vyjádřit. Prostor byl i pro poděkování konkrétním dobrovolníkům za jejich práci a také pro navrhování symbolu dobrovolné práce s dětmi. Výsledky hlasování i více informací o (již uzavřeném) projektu najdete na www.umackanidetmi.cz.