Babi, dědo…

Výzvy pro všechny (generace)

Zapojili jste se do pionýrských Výzev a je vám líto, že jsou jen pro členy? Máme tu pro vás novinku v podobě Výzev pro všechny. Nejedná se o standardní týdenní výzvy vycházející z pionýrských odborek, ale o výzvy s vlastní tématikou. 🙂

O co jde?

Výzvy pro všechny jsou úkoly pro děti, které necílí jen na naše členy, ale i na jejich kamarády či sourozence, jsou prostě pro všechny děti, které se chtějí zapojit.

Jaká je lhůta?

Lhůta je daleko delší než u normálních výzev, a to v řádech několika týdnů. Ta první běží od 11. 11. do 31. 12. a na zaslání prací od dětí máte čas do 6. 1. 2021. Další Výzva pro všechny nás čeká po Novém roce.

Jak zapojím děti?

Stejně jako u Výzev, splněné úkoly sbírají oddílový vedoucí. U nečlenů, kamarádů nebo sourozenců předpokládáme spojení přes oddílového vedoucího člena, který kamaráda nebo sourozence zapojil. Možná využijete příležitosti náborového charakteru. 😉

Pokud vaše babička nebo dědeček žijí daleko, neztrácejte naději, spojit se s nimi můžete po telefonu nebo on-line, možná nastal čas, naučit je i tuto formu komunikace.

Splněné Výzvy pro všechny zašlete společně s vyplněnou tabulkou na adresu vyzvy@pionyr.cz.

První výzva pro všechny – Babi, dědo, vyprávěj…

První Výzva pro všechny tě zavede do literárního světa. Začni tím, že si dohodneš návštěvu dědy nebo babičky a poslechni si jejich vypravování o tom, jak vypadaly Vánoce, když oni byli malí. Může to být příběh, který prožili, může to být povídání o tom, jak jejich Vánoce vypadaly, to už necháme na tobě. A pak jejich příběh sepiš, můžeš ho kombinovat i se svým, se změnami, jak nyní trávíš Vánoce ty.

Vyhodnocení

Odevzdané literární práce dostane odborná porota, která se podílí i na hodnocení literární soutěže Pionýrského Sedmikvítku. Nejlepším autorům nabídneme postup do republikového finále Pionýrského Sedmikvítku. Všechny povídky připravíme k vydání v tematické publikaci. Ze všech zaslaných prací pak vylosujeme tři a jejich autory odměníme originálním tričkem Výzev pro všechny.

Odměnu máme připravenou nejen pro vylosované dítě, ale také pro jeho (nebo půjčeného) prarodiče, který se do vyprávění pustil. O tom jakou se nechte překvapit. 🙂

Tak neváhejte a motivujte k zapojení své děti, už teď se těšíme na jejich příběhy :).

Ideál Pomoc v praxi

Nemusíme zůstat jen u našich prarodičů… Obrací se na Vás děti, že se dozvěděly spoustu zajímavých věcí? Jaké tradice jejich prarodiče o Vánocích zažívali, jaké zvyklosti se drželi? Překvapilo je to, potěšilo? Anebo jen chcete udělat dobrý skutek?

Domov seniorů

Zkuste se zamyslet, zda nemáte v okolí nějaký vhodný domov seniorů, domluvte se s dětmi, ať vytvoří dopis, pro takového dědečka nebo babičku. Zároveň oslovte domov seniorů, že byste rádi napsali dopis jejich klientům k výměně zkušeností o Vánocích s vašimi dětmi. Můžete poprosit i o jména, a oslovovat tak konkrétně babičku nebo dědečka. I když se pravděpodobně dozvíte jen jména křestní, s ohledem na ochranu osobních údajů. Ale i tak by pro děti bylo asi zajímavější, představit si babi Anežku nebo dědu Pepu a psát přímo jim.

Co s napsaným dopisem?

Pokud je domov blízko, mohou tam děti dopis zanést. Pokud najdete nějaký vzdálenější, pošlete dopisy poštou, třeba i ve společné obálce. Stejnou formou vám z domova může přijít odpověď.

Proč?

Takovou babi Anežku nebo dědu Pepu by dopis od dětí mohl moc potěšit, mohl by je i povzbudit, protože v této těžké době, jsou dost často v domově osamělí a kontakt s další osobou jim může moc pomoci a vlít do žil novou krev.
Projekt Pomozte seniorům
Určitě nejsme jediný, kdo s touto myšlenkou přichází, takových projektů je celá řada např. projekt PS – Pomozte seniorům, nebo jemu podobné. Takový projekt můžete být v kraji podpořen, můžete se tak zkusit zapojit i přes kraj.

Co je cílem?

Cílem je pomoci, pomoci těm nejpotřebnějším, lidem, kteří jsou dost často sami, s minimálním kontaktem. Jsou to většinou lidé, kteří dopis ocení více než e-mail nebo smsku.
Těmto, vlastně také půjčeným babi a dědům, to může ukázat, že nejsou „zapomenuti“, že někoho zajímá, co zažili, i když se v našem případě jedná „jen“ o vánoční příběhy.

Jak na to?

Nás to bude stát jen pár minut, oslovit kraj nebo přímo domov seniorů a domluvit se s nimi na formě předání a na možnosti získání křestních jmen.
A pak už jen motivace našich dětí, kterou umíme a jsme v ní ti nejlepší.

Zkusme se do projektu Babi, dědo aneb výzvy pro všechny zapojit i touto formou. Děti tak mohou zaslat příběhy dva, jeden s vlastním dědou, babičkou nebo oběma nebo také půjčeným od kamarádů a jeden s dědou nebo babičkou půjčenou z domova seniorů. I touto formou dětem můžete přiblížit Ideál Pomoc.