Osvědčilo se nám

Chcete plstit ovčí rouno a nemáte podložku? Stačí polystyrénový tácek od zeleniny.

Více...

Náhodná hra

Geocaching I.

Více...

Nejlepší hry

  1. Kolotoč
         
  2. Pejskové do boudiček
         
  3. Pane za mnou, pane proti mně
         
  4. Filmové ateliéry
         
  5. Cyklista
         

Malování na sklo

Čas přípravy
35 - 40 minut
Čas realizace
45 minut - 1 hodina
Místo
místnost, klubovna
Roční období
celý rok
Počet účastníků
žádný
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
9 let - 11 let
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Putování se psem
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence občanská
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: pracovní, občanská.

Při práci rozvíjí fantazii, naučí se pracovat s nástroji a učí se pracovat s papírem přesně a čistě.

Motivace

Malování na sklo je stará lidová technika, při níž vznikají krásné, vzdušné obrázky. I z našeho oddílu se dnes stanou malíři, můžeme si vybrat hodně ploch – od oken, přes klasické skleněné tabulky po hrníčky či skleničky nebo lékovky, z nichž vyrobíme obrázkem minivázičky.

Potřeby

Barvy na sklo nebo temperové barvy, ploché vlasové štětce, voda, tabulka skla nebo sklenička – lékovka, jednoduchá malá sklenička bez dekoru, malovat můžeme i na okna klubovny, výkres, nůžky, průhledná lepicí páska, popř. dřevěné lišty na zasunutí obrázku, silonová nit.
K tomuto metodickému listu není k dispozici žádný pracovní list.

Provedení

Mezi méně často používané výtvarné techniky patří malování na sklo. Je to dáno finanční náročností – barvy na sklo nejsou nejlevnější a také shánění sklíček není vždycky jednoduché. Pokud nemáme skleněnou tabulku, můžeme malovat na skleničky – lékovky, malé skleničky bez dekoru, malovat můžeme i na porcelánové bílé hrníčky. Děti tak mohou vyrábět skleněné obrázky, které na závěr „zarámují“, mohou si ale také ozdobit svou skleničku nebo hrníček v klubovně či na táboře. A v klubovně můžeme kolektivně kreslit i na okna a upozornit tak kolemjdoucí, že právě za tímto oknem se ke své činnosti scházejí děti.
Nejprve tedy klasická technika malování na sklo – skleněnou destičku, okno.
Tato technika je o to zajímavější, že malujeme obráceně – nejdříve se malují kontury (obrysové linky), také např. u panenky modré oči, červenou pusu, puntíky na sukni, a potom teprve růžový obličej a sukni. Malujeme totiž z rubové strany, takže výsledek na lícové straně je vlastně zrcadlový. Pokud pracujeme s temperou, můžeme nepovedený obrázek prostě strčit pod vodovod, smýt a začít znova.
Postup už vlastně děti znají – je třeba jen si tuto techniku několikrát vyzkoušet, než přistoupíme k definitivnímu obrázku. Je třeba, aby se u dětí nepotlačil jejich přirozený výtvarný projev, naopak aby byl využit při zvládnutí této techniky. Náměty mohou být jednoduché – zvířátka, hrady a zámky, auta, kytka, sluníčko, pohádková postavička…
Existuje spousta šablon například s vánočními či velikonočními motivy, ale většinu dětí bude určitě víc bavit, když budou moci kreslit to, co si samy vymyslí. Jako podklad pro malování můžeme použít euro-složky, z nichž jde obrázek po zaschnutí velmi lehce sloupnout a přilepit na okno nebo zrcadlo jako ozdoba. Místo euro-složek můžeme použít i tvrdé desky do sešitů.
Malujeme-li obrázek na pověšení, pokračujeme po dokončení a zaschnutí obrázku ještě „zarámováním“. Hotový a suchý obrázek podložíme z rubové strany výkresem, aby se barva nesetřela, slepíme po okrajích lepicí páskou a navážeme silonovou nit na zavěšení.
Při malování na skleničky nebo hrníčky samozřejmě nepoužíváme zrcadlovou techniku. Při malování na hrníčky můžeme použít slupovací nebo gelové barvy, které jsou po zaschnutí omyvatelné i v myčce.
Při této činnosti je velmi důležitá čistota práce a pracovního místa

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.
Upozornila bych na děti s poruchou jemné motoriky – nabídnout jim větší formáty různých materiálů. Lépe se jim bude malovat.
Touto činností můžeme děti připravit na účast v rukodělné soutěži Pionýrského Sedmikvítku.