Víte, že?

Pionýr je jedním ze zakládajících členů České rady dětí a mládeže, která je dnes uznávanou reprezentací dětí a mládeže.

Co je modré světlo?

Co je modré světlo a proč je nebezpečné?

Odpověď na takové otázky je nejlepší nechat odborníkům:

  • Tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví na téma nebezpečí modrého světla. Obsahuje i spánkové desatero (zaměřené zjevně na dospělé, ale podstata je univerzální).
  • Shrnutí rozhovoru (a odkaz na záznam) s fyzičkou a biochemičkou Helenou Illnerovou na téma účinků světla na organismus, důležitosti biologických hodin atd.

Omezení modrého světla na zařízeních

Telefony a počítače dnes již nabízí možnost omezení množství vydávaného modrého světla. I Slunce samo o sobě vyzařuje modré světlo, což je signál pro organismus, že je den. Večer však tuto skutečnost narušuje modré světlo vydávané displeji nebo LED žárovkami. Na všech zařízeních je v dnešní době tedy možné omezit světlo buďto přímo zabudovanou funkcí v telefonu (většinou pod názvem Night Shift nebo Bluelight filter) nebo také dodatečnými aplikacemi. Pro telefony se takových aplikací dá najít mnoho, pro počítače se systémem Windows 10 již existuje zabudovaná funkce v jeho nastavení (Nastavení -> Systém -> Obrazovka -> Noční osvětlení). Pokud máte jinou verzi operačního systému Windows nebo například Mac OS, oblíbenou aplikací je „f.lux“, která je k dispozici volně ke stažení na internetu.

Omezení modrého světla samozřejmě obnáší jednu velkou nevýhodu. Jeho aktivací začne obraz žloutnout, časem zoranžoví a v pozdějších hodinách dokonce zčervená (což je naopak signál pro organismus, že je na čase jít spát). Na tuto okolnost však není takový problém si zvyknout, časem přestanete oranžový obraz vnímat.